Ndërlidhjet

UASHINGTON


Shtetet e Bashkuara u kanë bërë apel Indisë dhe Pakistanit që të hapin dialogun lidhur me Kashmirin se sa të hyjnë në luftë lidhur me rajonin e kontestuar, duke i vlerëusr zhvillimet atje “shumë brengosëse”.
Sekretari amerikan i shtetit, Colin Powell ka patur konsultime në linjë telefonike me sekratarin e jashtëm britanik, Jack Strow lidhur me krizën midis fqinjëve bërthamorë në Azinë jugore, njoftoi zëdhënësi i Stejt-departmentit.
“Është jetësore për të gjitha palët në Kashmir që të tregojnë vetëpëmbajtje, të ulin dhunën dhe të zgjidhin mosmarrëveshjet me dialog”, ka thënë zëdhënësi.
XS
SM
MD
LG