Ndërlidhjet

ISLAMABAD


Pakistani mori një varg hapash që të përforcojë fuqinë ushtarake për shkak të tensioneve të larta me Indinë lidhur me territorin kontestues të Kashmirit.
Islamabadi informoi partnerët e koalicionit në luftën kundër terrorizmit se Pakistani ndoshta do të duhet t,i tërheqë një pjesë të trupave nga kufiri me Afganistanin për ti vendosur në kufirin me Indinë.
Duke shqyrtuar “gatishmërinë operacionale” të forcave të armatosura, komandantët e Pakistanit thanë se qëllimi i tyre është të “de-shkallzojnë e jo të ashpërsojnë situatën”.
Ndërkaq, Uashingtoni dhe Londra njoftuan se së shpejti do të dërgojnë në rajon zyrtarë të lartë që të përpiqen të ulin tensionet midis dy fqinjëve atomik.
XS
SM
MD
LG