Ndërlidhjet

PARIS


Presidenti i Shteteve të Bashkuar, George Bush dhe presidenti i Francës, Jacques Chirac u bënë nderime mijëra ushtarëve amerikanë të vrarë gjatë zbarkimit të Ditës-D në Normandi, gjatë luftës së Dytë Botërore.
Presidenti vizitoi vorrezat ku dergjen rreth 10 mijë ushtarë amerikanë tek fshati Saint-Mere-Eglize, që u çlirua i pari gjatë invadimit të vitit 1944.
Presidenti George Bush nesër shkon në Romë ku pritet të marrë pjesë në samitin e NATO-s.
XS
SM
MD
LG