Ndërlidhjet

ROMË


Presidenti i Rusisë Vladimir Putin dhe liderët e 19 vendeve të NATO-s e nënshkruan sot deklaratën për formimin e Këshillit NATO-Rusi, e cila Moskës i jep më shumë ndikim në disa çështje të sigurisë.
Putin tha se marrëdhëniet midis NATO-s dhe Rusisë janë zhvilluar drejt interesave të përbashkëta të sigurisë.
Presidenti i Shteteve të Bashkuara George Bush e quajti Deklaratën e Romës “arritje historike”.
Partneriteti i NATO-s me Rusinë e sjell aleancën më afër qëllimit madhor të Evropës, siç është paqja dhe liria, tha Bush.
XS
SM
MD
LG