Ndërlidhjet

UASHINGTON


Stejdepartmeti i Shteteve të Bashkuara ka tërhequr vërejtjen se “elemente të papërgjegjësi” në Indi dhe në Pakistan, mund të orvaten që të shfrytëzojnë tensionet midis dy vendeve dhe të ndezin konfliktin e luftës.
Zëdhënësi Richard Boucher në komentet që bëri mbrëmë në Uashington u bëri thirrje liderëve “me përgjegjësi” në të dy vendet që të ulin retorikën dhe të ndërmarrin hapa për uljen e tensionimeve.”Tensionet janë shumë të larta. Është me rëndësi jetësore për të gjithë të ndërlikuarit që të bëjnë të gjitha përpjekjet për reduktimin e dhunës, uljen e retorikës dhe të tregojnë vetëpërmbajtje. Klima është tepër e tensionuar dhe mund të shpërthejë konflikt i madh, nëse ngjarjet dalin jashtë kontrollit”, tha zëdhënësi i Stejtdepartmentit.
XS
SM
MD
LG