Ndërlidhjet

RAMALLAH


Lideri palestinez, Yasser Arafat, ka deklaruar në Ramallah se vizitat e zyrtarëve perëndimorë në rajon janë përpjekje të rëndësishme ndërkombëtare.
“Falenderojmë të dërguarit Amerikanë dhe Evropianë për vizitat, sepse këto janë përpjekje të rëndësishme ndërkombnhëtare, veçanërisht në këto kohëra të vështira që po kalojnë palestinezët për shkak të shkallëzimit të përditëshm izraelit kundër qyteteve tona, kampeve të refugjatëve dhe kundra popullit tonë”, thotë Arfat.
Ndërkaq, ministri i Jashtëm izraelit, Shimon Peres tha në Jerusalem se Izraeli është për “zgjidhje paqësor e me marrëveshje të konfliktit me palestinezët dhe nuk beson se gjërat mund të zgjidhen ushtarakisht”.
XS
SM
MD
LG