Ndërlidhjet

MOSKË


Zyrtarë rusë i kanë hedhur poshtë akuzat se trupat ruse në Çeçeni gëzojnë imunitet nga prokuroria, përkundër raporteve për shkeljen e të drejtave të njeriut atje.
Zëvendës prokurori i përgjithshëm Sergei Fridinsky u ka thënë agjencive se prej vitit 1999, në 130 raste ushtarët rusë janë akuzuar për shkelje të të drejtave të njeriut, siç janë vrasjet, dhunimet dhe rrëmbimet.
XS
SM
MD
LG