Ndërlidhjet

HAGË


Ish presidenti jugosllav, Sllobodan Millosheviq dhe qeveria e tij kanë qenë informuar për shkelje serioze të të drejtave të njeriut nga ana e polocisë serbe kundër shqiptarëve etnikë në Kosovë që nga viteti 1996, ka deklaruar para Tribunalit të Hagës, Frederik Abrahams nga Human Rights Watch.
Abrahams ka thënë para Gjykatës në provesin kundër Millosheviqit se beson që vrasja e familjes Jashari nga policia serbe në 1998 në Prekaz, ka qenë pikë-kthesë në konfliktin e Kosovës.
Ndërkaq, një shofer serb i thirrur si dëshmitar nga prokuroria e Tribuanlit, rrefuzoi të dëshmojë kundër Millosheviqit, duke ndryshuar mëndje lidhur me bashkëpunimin e tij.
XS
SM
MD
LG