Ndërlidhjet

KIEV


Sekretari i përgjithëshëm i Kombeve të Bashkuara, Kofi Annan deklaroi se do të vazhdojë t,u bëjë presion liderëve botërorë që të ndihmojnë Ukrainën që të merret me pasojat e katastrofës bërthamore të Çernobilit të vitit 1986.
Duke filluar vizitën dy ditëshe Ukrainës, Anan i tha presidentit Leonid Kuchma se pret që edhe ai të jetë personalisht i angazhuar në mëkëmbjen e Ukrainës.
Sekretari i përgjithshëm tha gjithashtu se bota dujhet të jetë e brengosur lidhur me trendet e rritjes së epidemisë së SIDA-s në Ukrainë dhe Rusi.
XS
SM
MD
LG