Ndërlidhjet

ANKARA


Ministria e jashtëme e Turqisë shfaqi brengosje lidhur me raportet se Irani ka testuar raketën e parë me rreze të gjatë veprimi prej rreth 1.300 kilometra gjatë muajit maj, që e kanë konfirmuar edhe zyrtarët e Teheranit.
Raketa Shahab-3 mund të arrijë Turqinë lindore sikurse edhe Izraelin, Arabinë Saudite, Afganistanin dhe Pakistanin.
Prandalimi i propagimit për armët e zhdukjes në masë është prioritet për Turqinë, ka thënë zëdhënësi i ministrisë së Jashtëme në Ankara.
XS
SM
MD
LG