Ndërlidhjet

UASHINGTON


Shtëpia e Bardhë bën të ditur se presidenti Xhorxh Bush përmes një fjalimi televiziv do të propozojë krijimin e një agjencie të re të Sigurisë së vendit.
Agjencia e re, krijimi i së cilës do të kërkojë miratimin e kongresit, ka për qëllim të përqëndrohet në sigurinë e kufijve, masat kundër bioterrorizmit dhe mbrojtjen e infrastrukturës.
Nëse propozimi miratohet, kjo do të shënojë ristrukturimin më të madh të qeverisë federale amerikane që nga 1947.
XS
SM
MD
LG