Ndërlidhjet

KABUL


Nesër fillon tubimi një-javësh i kryepleqve, klerikëve dhe politikanëve të Afganistanit, për të përcaktuar ardhmërinë e vendit.
Delegatët e kuvendit Lloja Jirga do të zgjedhin udhëheqësinë e re të shtetit, do të vendosin kornizën për qeverinë kalimtare dhe do të caktojnë ministrat e rinj.
Në prag të tubimit të këshillit, ish mbreti i Afganistanit Mohammad Zahir Shah, e ka bërë publike mbështetjen e tij për liderin aktual Hamid Karzai.
XS
SM
MD
LG