Ndërlidhjet

PARIS


Partitë e qendrës së djathtë prijnë pas raundit të parë të zgjedhjeve parlamentare në Francë.
Rezultatet e para jozyrtare vlerësojnë se qendra e djathtë ka fituar rreth 44 % të votave, kurse Socialistët, bashkë me Komunistët dhe të Gjelbërtit kanë marrë rreth 37 %.
Fronti Kombëtar i liderit të së djathtës ekstreme Jean-Marie Le Pen, vlerësohet të ketë tubuar rreth 11 % të votave.
XS
SM
MD
LG