Ndërlidhjet

UASHINGTON


Nënpresidenti i Shteteve të Bashkuara, Dick Cheney ka thënë se Amerika nuk do të hamendet që të godas e para kur vepron kundër terroristëve.
Cheney tha mbrëmë në Uashington se politika ushtarake e godistjes së parë është e domosdoshme sepse qasjet e së kaluarës ndaj sigurisë në Botë, sikurse ajo e zbrapsjes gjatë Luftës së Ftohtë, samitet dhe traktatet, nuk do të bënin punë kundër terroristëve.
Presidenti George Bush pritet të formalizojë politikën ushtarake të “goditjes së parë” kur do të paraqesë strategjinë e tij nacionale në Kongres nga vjeshta e këtij viti.
XS
SM
MD
LG