Ndërlidhjet

KABUL


Kuvendi i madh tradicional i Afganistanit i njohur si Lloja Xhirga hapi punimet për të zgjedhur qeverinë e re kalimtare.
Ish mbreti i Afganistanit, Mohammed Zahir Shah, në fjalimin e hapjes së punimeve të Xhirgës tha para 1500 delegatëve se pas vitesh në egzil dëshiron t,i ndihmojë vendit për arritjen e paqës, bashkimit kombëtar dhe pajtimit.
Ish mbreti i shfaqi mbështetje kyreministrit të tashëm , Hamid Karzai, që të udhëheqë edhe qeverinë e ardhëshme.
XS
SM
MD
LG