Ndërlidhjet

VLADIKAUKAZ/RUSI


Fshatarë të Çeçenisë kanë akuzuar trupat ruse për vrasje dhe torturime të civilëve gjatë operacioneve 21 ditëshe në fshatin Masker-Yrt. Komandanti i ushtris ruse në Çeçeni, gjenerali Vladimir Moltenskoi, u vu në mbrojtje të këtyre aksioneve duke e quajtur ate fshat si “pro-bandit” dhe se atje kanë qenë aktiv një grup prej 50 luftëtarësh .
Ndërkaq, zyrtarë nga administrata promoskovite në Çeçeni thanë se në harkun e fundit kohor 7 ushtarë rus u vranë në sulme nga kryengritës dhe shpërthime minash.
XS
SM
MD
LG