Ndërlidhjet

SOFJE


Parlamenti i Bullgarisë sot e ratifikoi marrëveshjen me Shtetet e Bashkuara, që parasheh shkatërrimin e mbi 100 raketave sovjetike me rreze të mesme veprimi.
Raketat SS-23, Scud dhe Frog do të shkatërrohen deri në fund të tetorit, para samitit të NATO-s në Pragë, ku aleanca do t’i ftojë anëtarët e rinj.
Departamenti amerikan i mbrojtjes ka thënë se prania e raketave paraqet faktor destabilizues në rajon.
XS
SM
MD
LG