Ndërlidhjet

HAGË


Në procesin gjyqësor kundër ish presidentit Jugosllav, Sllobodan Millosheviq në Tribunalin e Hagës për krime lufte, sot dëshmoi Milazim Thaçi,që mbijetoi masakrën e Izbicës të 28 marsit të 1998, kur forcat ushtarake policore serbe pushkatuan 147 burra, civilë.
Dëshmitari tha se forcat serbe mblodhën 157 meshkuj nga fshatrat e Skënderajt, i kishin ndarë nga gratë dhe fëmijtë, i kishin urdhëruar të ulen në katër rreshta dhe kishin shprazur në ta pushkomitralezët e rëndë.
XS
SM
MD
LG