Ndërlidhjet

SHKUP


Parlamenti i Maqedonisë e ka miratuar mbrëmë vonë ligjin e ri zgjedhor që rregullon procedurat e votimit dhe rrit të drejtat e pakicave.
Sipas ligjit të ri, Maqedonia ndahet në 6 zona zgjedhore, ku votuesit do të zgjedhin deputetët përmes partive, e jo individëve.
Ligji është pjesë e marrëveshjes paqësore të nënshkruar gushtin e kaluar, që i dha fund konfliktit 6-mujor.
XS
SM
MD
LG