Ndërlidhjet

AMAN


Presidenti i Egjiptit, Hosni Mubarak dhe mbreti i Jordanit, Abdullahu i Dytë diskutuan në Aman konfliktin izraelito-palestinez dhe i bënë thirrje preidentit të Shteteve të Bashkuara, George Bush, që të shpallë iniciativë “të drejtë” dhe të “balancuar” për Lindjen e Afërt.
Ministrat e Jashtëm të dy vendeve thanë në konferencë shtypi se çfardo shteti palestinez “duhet të ketë sovranitet të plotë në territorin e tij” dhe shfaqën kundërshtimin ndaj çdo plani për shtet “provizor” palestinez.
XS
SM
MD
LG