Ndërlidhjet

HAGË


Në Tribunalit e Hagës për krime lufte nesër do të mbahet seanca e parë statutore në procesin kundër Dragoljub Ojdaniq, ish kryeshef i armatës jugosllave dhe Nikolla Shainoviq, nënkryetar i dikurshëm i qeverisë federale, të akuzuar për krime kundër njerëzimit në Kosovë në pranverën e 1999-tës.
Në aktakuzë thuhet se Ojdaniq dhe Shainoviq kanë marrë pjesë në planifikimin dhe zbatimin e aksionit të koordinuar të dëbimit të rreth 800 mijë shqiptarëve nga Kosova, që përfshinte vrasje dhe mizori ndaj civilëve dhe shkatërrimin e pronës së tyre.
XS
SM
MD
LG