Ndërlidhjet

UASHINGTON


Për të dytën ditë me radhë avionë lufte të koalicionit amerikano-britanik kanë sulmuar qendra ushtarake komanduese-kontrolluese në Irak-sot në jug e dje në veri të vendit, njofton armata e Shteteve të Bashkuara.
Në komunikatë thuhet se sulmet u ndërmorën sepse ato qendra ndihmonin drejtimin e zjarrit të artilertisë kundër-ajrore ndaj avionëve që patrollojnë zonat e fluturimit të ndaluar në Irak.
Ato zona janë vendosur pas luftës së Gjirit të 1991, për të mbrojtur kurdët –në veri dhe myslimanët shitë- në jug të Irakut.
XS
SM
MD
LG