Ndërlidhjet

SEVILË/SPANJË


Liderët e Bashkimit Evropian , nën masa të forta sigurie, filluan debatin për zhvillimin e një politike të përbashkët kundrejt imigracionit ilegal dhe vendeve të jashtëme të cilat dështojnë të frenojnë fluksin e imigrantëve.
Samiti pritet të marrë qëndrimin për intensifikimin e bashkëpunimit në kontrollimin e kufijve dhe rregullave të përbashkëta për azil.
Presidenti i Pralamentit Evropian, Pat Cox, bëri thirrje për pozicion më të devotëshëm të Bashkimit Evropian lidhur me imigracionin.
Në qytetin Marbella dhe Fuengirolla të Spanjës shpërthyen dy bomba, që koinciduan me samitin.
XS
SM
MD
LG