Ndërlidhjet

JERUSALEM


Kryeministri izraelit, Ariel Sharon takon kabinetin e sigurisë që të diskutojë zgjerimin e operacioneve ushtarake në Bregun perëndimor, pas një sulmi të mbërëmshëm që la pesë të vrarë në një vendbanim ebrej.
“Shteti i Izraelit dhe forcat e tij ushtarake do të vazhdojnë të ndërmarrin cilat do aksione të nevojëshme dhe të përpiqen t,i japin fund këtij terrori palestinez dhe të mbrojë qytetarët izraelitë kudoqofshin ata”, tha zdhënësi i qeverisë izraelite, Arie Mekel.
Raportohet se gjatë konfrontimeve në Xhenin janë vrarë katër palestinezë dhe 24 janë plagosur, kurse në vendkalimin midis Izraelit dhe Gazës, u vranë tre palestinez.
XS
SM
MD
LG