Ndërlidhjet

BERLIN


Ligjvënësit e gjermanisë miratuan amandamentin kushtetues që garantonë të drejtat e kafshëve, i pari i këtij lloji në Bashkimin Evropian.
Amandamenti thotë se shteti është i obliguar të respektojë dhe mbrojë dinjitetin e njerëzve dhe ”kafshëve”.

Në mbyllje-dy informacione nga sporti:

Në gjys-finale të Kampionatit botëror në futboll janë kualifikuar Brazili dhe Gjermania.
Në ndeshjet e çerekfinales, Brazili mundi Anglinë me rzultat 2 me 1, kurse Gjermaia- Shtetet e Bashkuara, 1 me 0.
Sot u tërhoq edhe shorti i kupave evropiane.
Në Kupën e kampionëve në fazën kualifikuese “Dinamo” e Tiranës takohet me ekipin “Kaunas” të Lituanisë, kurse në Kupën e UEFA-s, “Partizani” i Tiranës takohet me “Hapoelin” e Tel Avivit, ndërsa ekipi i Tiranës me Bukureshtin.
XS
SM
MD
LG