Ndërlidhjet

JERUSALEM


Qeveria izraelite në mbledhjen e sotme diskuton masat e reja për mposhtjen e sulmesve vetëvrasëse palestineze me bomba, duke përfshirë dëbimin e familjeve të tyre dhe të liderëve të grupeve militante nga Bregu perëndimorë- në Brezin e Gazës.
Në kuadrin e politikës së ndryshuar ndaj këtyre sulmeve , forcat izraelite kanë riokupuar deritash disa qytetete palestineze, përfshirë Kalkilën, Nablusin, Xheninin, Tulkaremin, Betlehemin dhe rajonet rreth Ramallahut.
Radioja izraelite raporton se janë thirrur rezervistët për të kryer detyra ushtarake në rajonet palestineze.
XS
SM
MD
LG