Ndërlidhjet

TEHERAN


Një mision i Kombeve të Bashkuara po vlerëson dëmet që shkaktoi tërmeti i djeshëm në Iran dhe të organizojë njëherit ndihmën e nevojëshme.
Në Uashington, presidenti George Bush ka ofruar asistencën humanitare të Shteteve të Bashkuara për viktimat e tërmetit në Iran, duke thënë në një komunikatë se “vuajtjet njerëzore nuk njohin kufij politikë”.
Sipas raporteve më të reja, tërmeti ka lënë të vdekur jo 500, por 227 njerëz, shkatërroi 5000 shtëpi dhe ka lënë të pastrehë 25 mijë njerëz.
XS
SM
MD
LG