Ndërlidhjet

BAGRAM/AFGANISTAN


Zëdhënësi i ushtrisë Amerikane, koloneli Roger King tha se teststet e fundit që janë bërë në bazën ajrore Khanabad në Uzbekistan, që shfrytëzohet nga forcat e koalicionit të angazhuara në fushatën anti-terror në Afganistan, tregojnë se atje nuk ka kontaminime kimike.
Nga fillimi i këtij muaji, një ekip për armatimin kimik kishte detektuar gjurmë agjencash kimikë në ate bazë dhe trupat u evakuan dhe egzaminuan.
Baza dikur shfyrtëzohej si pozicion i avancuar nga forcat Sovjetike kur e patën okupuar Afganistanin nga 1979 deri në 1989.
XS
SM
MD
LG