Ndërlidhjet

SEUL


Presidenti i Koresë së Jugut Kim De Jung, ështka mbledhur sot në një takim emergjence Këshillin e Sigurisë pas incidentit të sotëm në Detin e Verdhë.
Sipas burimeve koreano jugore, 2 anije kufitare koreanoveriore kanë kaluar vijën bregdetare kufitare dhe kanë qëlluar një anije patrulle duke shkaktuar vdekjen e 4 marinarëve koreanojugor.
Shkëmbimi i zjarrit me anijeve zgjati për 25 minuta, duke shënuar incidentin më të rëndë në 3 vitet e fundit.
XS
SM
MD
LG