Ndërlidhjet

SEUL


Të paktën 30 marinarë të Koresë Veriore janë vrarë apo plagosur gjatë sulmit të djeshëm në një anije të Koresë Jugore, thanë zyrtarë ushtarakë jug-koreanë rreth incidentit të djeshëm në Detin e Verdhë.
Koreja e Jugut tha se fqiu verior e ka shkelur marrëveshjen, e cila i dha fund luftës së Koresë në vitet 1950-53.
Ndërkohë, agjencia zyrtare e lajmeve e Koresë së Veriut ka thënë se incidentin e ka provokuar Koreja e Jugut, për të minuar marrëdhëniet, dhe atë në kohën e mbajtjes së kampionatit botëror të futbollit.
XS
SM
MD
LG