Ndërlidhjet

JERUSALEM


Plani i presidentit amerikan George Bush për paqe në Lindjen e Mesme, paraqet “mundësi të dorës së parë për përparimin e procesit politik”, tha kryeministri izraelit Ariel Sharon.
Sot, Izraeli tha se i ka dhënë goditjen kryesore grupit militant palestinez Hamas, duke ia vrarë orkestruesin e sulmeve vetëvrasëse Muhanad al-Taher.
Ministri izraelit i mbrojtjes Binyamin Ben-Eliezer e quajti vrasjen “një arritje impresive”, dhe tha se al-Taher ishte përgjegjës për vdekjen e 120 palestinezëve në sulmet vetëvrasëse.
Hamasi tha se vrasja e tij ishte “një krim i rëndë”, dhe u kërcënua me hakmarrje.
XS
SM
MD
LG