Ndërlidhjet

HAGË


Në dëshminë e tij në gjykatën e Hagës, dëshmitari Hysni Berisha ka thënë se në Suharekë, gjatë periudhës pranverë – verë 1999, janë vrarë dhe janë zhdukur 528 civilë shqiptarë. Ky dëshmitar, i cili u paraqit në seancën e sotme të gjykimit kundër Sllobodan Millosheviq, i akuzuar për krime lufte, për krime kundër njerëzimit, për gjenocid…tha se “policët serbë më 26 mars të vititi 1999, në një kafene në Suharekë, vranë 48 anëtarë të familjes Berisha, shumica prej të cilëve ishin pleqë e gra dhe 18 fëmijë.
XS
SM
MD
LG