Ndërlidhjet

ALGJER


Të paktën 35 të vrarë dhe 40 të plagosur është bilanci i dy shpërthimeve me bomba në Algjeri, e cila shënon sot 40 vjetorin e pavarësimit nga Franca.
Nuk dihen autorët e atentatit, por të dyshuarit e parë janë grupet militante islamike. Si rezultat i dhunës me motive fetare, 100 mijë njerëz kanë humbur jetën në vend në dhjetëvjeçarin e fundit.
XS
SM
MD
LG