Ndërlidhjet

UASHINGTON


Shtetet e Bashkuara po shqyrtojnë kërkesën e guvernatorit të provincës së Uruzganit në Afganistan për vendosjen e trupave amerikane dhe në këtë zonë.
Gjenerali amerikan Dan McNeill ka vizituar zonën dhe sipas tij trupat amerikane mund të vendosen në këtë rajon për të ndihmuar në aktivitetet humanitare dhe për të mbajtuar zonën të lirë nga trupat e mbetur të talibanëve dhe Al Kaidës.
Një numër senatorësh amerikanë kanë mbështetur idenë e një pranie më të madhe ushtarake në Afganistan, veçanërisht pas vrasjes së djeshme të nënpresidentit.
XS
SM
MD
LG