Ndërlidhjet

BELFAST


Marshi i rregullt vjetor i Urdhërit të Portokalltë të protestantëve në Irlandën e Veriut u zhvillua nën masa të rrepta sigurie, me pjesmarrjen e mbi 2 mijë policëve dhe ushtarëve.
Mbështetësit protestantë hodhën gurë mbi forcat e sigurisë për shkak të bllokimit të rrugës nëpër të cilën shkonin mbi 1300 pjesmarrësit e marshit.
Çdo vit kjo protestë ka qenë e shoqëruar me incidente të dhunshme.
XS
SM
MD
LG