Ndërlidhjet

PROKUPLJE


Një ish-ushtar jugosllav është dënuar me 8 vjet burgim në procesin e parë gjyqësor të zhvilluar në Serbi për krime lufte të kryera në vitet ’98 – ’99 në Kosovë.
Ivan Nikoliç u shpall fajtor sepse me vrasjen e 2 civilëve shqiptarë ka thyer ligjet ndërkombëtare dhe ka kryer krime lufte kundër popullatës civile, deklaroi Dragan Taçiç.
30 vjeçari Nikoliq ishte ngarkuar fillimisht me akuzën për vrasje, por Gjykata e qarkut në Prokuplje e ndryshoi padinë në muajin prill.
XS
SM
MD
LG