Ndërlidhjet

BEOGRAD


Ministri i brendshëm serb, Dushan Mihajlloviq, ka kundërshtuar urdhërin e kryeministrit serb, Zoran Xhinxhiq, për të arrestuar ish udhëheqësin ushtarak të serbëve të Bosnjës, Ratko Mladiç, i kërkuar nga Gjykata e Hagës për gjenocid dhe krime kundër njerëzimit. Mlladiç besohet se gjendet në Serbi.
Mihajlloviq ka justifikuar kundërshtimin me faktin se arrestimi i Mlladiçit mund të çojë në një numër të madh viktimash dhe nuk përjashtohet mundësia e kryengritjes në mesin e policisë dhe ushtrisë, bëjnë të ditur agjencitë e lajmeve.
XS
SM
MD
LG