Ndërlidhjet

PARIS


Incidenti i armatosur gjatë parakalimit të sotëm ushtarak me rastin e ditës së Bastijës, ka qenë përpjekje atentati ndaj presidentit Jacques Chirac, kanë thënë zyrtarë francezë.
Zëvendës ministri i brendshëm Patrick Devedjian i ka thënë Associated Press-it se njeriu që gjuajti nga turrma, kishte pranuar se ka patur për qëllim të vrasë presidentin.
Policia e Parisit tha se personi 25-vjeçar ishte anëtar i grupeve të neo-nazistëve dhe huliganëve.
XS
SM
MD
LG