Ndërlidhjet

BELFAST


Ushtria Republikane Irlandeze, IRA, ka kërkuar sot ndjesë për viktimat civile të shkaktuara prej saj gjatë 30 viteve fushatë kundër kontrollit britanik mbi Irlandën e Veriut.
Deklarata është bërë në prag të 30 vjetorit të “së dielës së përgjakur”, ku si pasojë e një aksioni të IRA-s u vranë 7 civilë dhe 2 ushtarë britanikë.
XS
SM
MD
LG