Ndërlidhjet

UASHINGTON


Presidenti amerikan George Bush është takuar sot në Shtëpinë e Bardhë me homologun e tij polak Aleksander Kwasniewski, ku kanë diskutuar për zgjerimin e mëtejmë të NATO-s gjatë takimit të Pragës, nëntorin e ardhshëm.
Të dy presidentët kanë mbështetur zgjerimin e mëtejshëm të Alencës me anëtarë të rinj nga ish blloku komunist.
“Qëllimi ynë është për lirinë dhe sigurinë që bashkon kontinentin evropian nga Atlantiku dhe Mesdheu në Detin Balltik dhe Detin e Zi”, tha Bush gjatë konferencës së përbashkët për shtyp.
XS
SM
MD
LG