Ndërlidhjet

ATHINË


Policia greke ka arrestuar sot Aleksandër Gotopulos, personin që mendohet të jetë kryetar i grupimit ‘17 Nëntori’, i cili fajësohet për vrasjen e 23 personave, përfshirë edhe disa diplomatë perëndimorë. Kryeministri grek Kostas Simitis e cilësoi ngjarjen si “sukses të madh, fitore kundër terrorizmit dhe ngadhënjim të demokracisë në Greqi”. Arrestimet e kësaj jave erdhën pas presionit të madh të Shteteve të Bashkuara për të marra masa energjike kundër terrorizmit, në periudhën përgatitore për Lojrat Olimpike të vitit 2004.
XS
SM
MD
LG