Ndërlidhjet

ANKARA


Kryeministri turk Bulent Eçevit ka ngritur sërish shqetësimin lidhur me sulmet e mundshme ushtarake amerikane kundër Irakut.
Sipas Eçevit operacionet ushtarake nuk do të sjellin rezultate të menjëhershme pozitive.
Ai nënvizoi se zhvillimi ushtarak, teknologjik dhe ekonomik i Irakut është shumë më përpara krahasur me Vietnamin dhe Afganistanin, vende këto ku Shtetet e Bashkuara kanë ndërmarrë sulme ushtarake.
Eçevit ka kërkuar nga Uashingtoni të jetë në kontakt të ngushtë me Ankaranë lidhur me këtë problem.
XS
SM
MD
LG