Ndërlidhjet

PEKIN


Kina i ka mohuar akuzat amerikane për abuzimin e fondeve të Kombeve të Bashkuara për Kontrollin e Popullatës, duke thënë se paratë janë shpenzuar për arsim, shërbime mjekësore dhe mjete kontraceptive.
Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Richard Boucher tha se Shtetet e Bashkuara do t’i tërheqin prapë 34 milionë dollarët nga agjencia.
“Përderisa Kombet e Bashkuara pa dijen e tyre janë involvuar në këto abortime të detyrueshme, ne vendosëm që këtë fond, më të mos e finansojmë”, tha Boucher.
XS
SM
MD
LG