Ndërlidhjet

LONDËR


“Nëse Bashkimi Evropian dëshiron të ketë më shumë fuqi dhe ndikim në botë duhet të përmirësojë aftësitë ushtarake dhe të zhvillojë institucione që do t’i japin mundësinë të ketë një zë të fortë”, ka deklaruar kryeministri britanik Tony Blair në dy intervista të dhëna për mediat britanike.
Blair nënvizoi se vendet e BE-së duhet të forcohen në mënyrë që të jenë partner strategjik të Shteteve të Bashkuara, çfarë dhe dëshirohet nga Uashingtoni.
XS
SM
MD
LG