Ndërlidhjet

JERUSALEM


Udhëheqësi palestinez Jaser Arafat, ka shprehur zhgënjimin lidhur me mosmbështetjen amerikane për propozimin mbi rezolutën e Kombeve të Bashkaura, për dhunën në Lindjen e Mesme.
Shtetet arabe kishin paraqitur pranë Këshillit të Sigurimit një projket rezolutë ku dënoheshin aksionet ushtarake të Izraelit, veçanërisht pas sulmit në Gaza ku u vranë 14 civilë, përfshirë dhe 9 fëmijë.
Ambasadori amerikan në Kombet e Bashkuara, John Negroponte, ka deklaruar se projekt rezoluta në fjalë është e njëanshme dhe se do të votonte kundër saj.
XS
SM
MD
LG