Ndërlidhjet

KABUL


Afganistani duhet të përqëndrohet në krijimin e mekanizmave të veta të sigurisë, përpara se të llogarisë në faktin se bashkësia ndërkombëtare mund të luajë rolin e policit.
Kështu ka deklaruar shefi i diplomacisë evropiane, Havier Solana, gjatë vizitës së tij në Afganistan.
Vendet e Bashkimit Evropian janë ndër kontribuesit kryesorë në forcën ndërkombëtare të sigurisë, që kontrollon Kabulin.
Solana do të takohet sot me presidentin e Afganistanit, Hamid Karzai dhe mbretin Zahir Shah.
XS
SM
MD
LG