Ndërlidhjet

BANDAR SERI BEGAVAN/BRUNEI


Dhjetë vende nga Azia jug-lindore dhe Shtetet e Bashkuara, gjatë forumnit rajonal të ASEAN-it në Brunei, nënshkruan një Marrëveshje për luftimin e terrorizmit.
Sekretari amerikan i shtetit , Colin Powell përsëriti edhe një herë se fushata kundër terrorizmit nuk duhet të jetë mbulesë për shtypjen e mendimeve të kundërta.
Nënshkruesit e marrëveshjes janë zotuar të shkëmbejnë informacione, të blokojnë fondet e terroristëve, të forcojnë kontrollin kufitar dhe të gjurmojnë dokumentat e falsifikuara të udhëtimit.
XS
SM
MD
LG