Ndërlidhjet

LONDËR


“Presidenti iraken Sadam Hysein është i njohur për lojrat e tij dhe për mospërmbushjen e premtimeve”, ka deklaruar zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme britanike, pas ftesës së Bagdadit për kthimin e inspektorëve ndërkombëtarë të armëve për bisedime teknike me ta.
Sipas të njëjtave burime britanike, inspektorët e Kombeve të Bashkuara për kontrollin e armëve, duhet të kenë qasje në çdo kohë, në çdo vend dhe kudoqoftë.
Ministri i jashtëm iraken, Naji Sabri, ka kërkuar nga Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Kofi Anan, që ekspertët e të dyja palëve të nisin bisedimet sa më shpejt që të jetë e mundur.
XS
SM
MD
LG