Ndërlidhjet

PRISHTINË


Një tunel 300 metra i gjatë dhe 10 metra i lartë, i cili është pjesë e një baze ushtrake të ndërtuar në kohën e ish Jugosllavisë në malin e Goleshit në Kosovë, u vizitua nga mediat kosovare me nismën e kontigjentit rus të KFOR-it.
Kjo bazë sekrete është e lidhur me aeroportin e Prishtinës dhe është e njohur si bazë e nëndheshme për aeroplanët ushtarakë dhe ka qenë një ndër më të mëdhatë në ish-Jugosllavi.
Trupat ruse të ardhura nga Bosnja u vendosën menjëherë në bazën ushtarake të Goleshit, pas marrveshjes së NATO-s me Beogradin, duke mosrespektuar vendimet e Aleancës.
XS
SM
MD
LG