Ndërlidhjet

PEKIN


Kina kurrë nuk do të tolerojë Tajvan të pavarur, deklaroi zëdhënësi i ministrisë së Jashtëme në Pekin pas thirrjes së djeshme të presidentit të Tajvanit, Chen Shui-bian për referendum mbi pavarsinë e mundëshme të ishullit.
Zëdhënësi ka thënë se ka vetëm një Kinë dhe pjesa kontinentale dhe Tajvani janë që të dyja pjesë e sajë.
Kina e sheh Tajvanin si provincë renegate.
XS
SM
MD
LG